Kümnendi suurimale prügireformile anti heakskiit. Omavalitsuste vastutus muutub
Valitsus andis eile pikalt tehtud jäätmereformile heakskiidu. Reformiga muutub kohalike omavalitsuste vastutus ja need, kes prügi ei sorteeri, hakkavad rohkem maksma. Samuti on lootust kergendada paarikümne miljoni euro suurust pakenditasu.
Ragn-Sellsi juht Kai Realo näeb, et suurte tegijate nagu Ragn-Sellsi ja Eesti Keskkonnateenuste kõrvale tekib tänu reformile väiksemaid ettevõtjaid, kes tegelevad vaid jäätmeveoga.
Foto: Andras Kralla
Üks peamine muutus on see, et lahku lüüakse jäätmete vedamine ja käitlemine. Praegu teevad kohalikud omavalitsused kontsessioonilepingu, mis hõlmab nii jäätmevedu ja -käitlust kui ka teisi korralduskulusid. Reformiga antakse kohalikele omavalitsustele õigus, aga mitte kohustus korraldada vedu ja käitlus kahe erineva hankega.
Inimeste keskkonnateadlikkus ja soov prügi sorteerida on kasvanud, kuid jäätmereform seda ei toeta, kirjutab Eesti Pakendiringluse juhatuse liige Alder Harkmann Infopanga värske jäätmekäitluse konkurentsiraporti kommentaariks.
Valitsuse väljakuulutatud jäätmereform tekitab praegustes suurtes prügivedajates ja -käitlejates nii toetavaid kui ka eitavaid reaktsioone, kuid ühes ollakse kindel: nii odav jäätmevedu ei tule, kui minister lubas.
Ministeerium pakub kahte alternatiivi pakendite maksustamiseks
Kohalikel omavalitsustel lasub hetkel olmejäätmete liigiti kogumise eesmärk, aga puudub ringlussevõtu eesmärk, tõid toidutootjad ja jäätmekäitlejaid hiljuti toimunud toiduainetööstuse aastakonverentsil välja olulise probleemi.
23. mail toimub Von Krahli teatrimajas Rakvere Elustiilipäev – avalik sündmus, mis tõstab esile puhkamise kui teadliku eluoskuse ja vaimse tasakaalu osa. Ürituse tänavuseks juhtmõtteks on „Puhkus on jõud!”.