Lääne-Virumaa ilmselt kuulsaim kirikuõpetajate suguvõsa on Pauckerid, kes olid õpetajateks Simunas 1785-1918, aga paar Pauckerit ka Rakveres. Tuntuim neist on ilmselt Hugo Richard Paucker, Simuna kirikuõpetaja aastatel 1834-1872 ja Virumaa praost 1850-1872. Täna möödub tema sünnist 215 aastat.
- Hugo Richard Paucker elu lõpuaastatel. Foto: Eesti Ajaloomuuseum
Simunas mees sündis ja seal ka suri. Koos kaasa Leontine Charlottega kasvavati üles 12 last, kusjuures poeg Eduard Peter oli isa järeltulija Simuna pastorina, tütar Anna aga abiellus sugulase, Rakvere kirikhärra Georg Michael Pauckeriga. Kui Anna 32aastaselt suri, abiellus Rakvere Pauckeriga tema tosin aastat noorem õde Amalie.
Kõige lihtsam on aga lasta kõneleda Hugo Richard Pauckeril endal, nii, nagu ta on oma mälestusi omal ajal kirja pannud.
„4. aprillil 1807 sündisin ma siinsamas, Hugo Richard Paucker, sain kasvatuse ja esialgse õpetuse isamajas, viimasel aastal, pärast oma isa surma, õndsa venna käe all.
Märtsist 1820-1824 käisin ma Tallinna Rüütli- ja Toomkoolis, seejärel kuni 1827. aastani sealses gümnaasiumis. 1827-30 õppisin ma teoloogiat Tartus, võtsin siis koduõpetaja koha Marienhofis, Tartu Maarja kihelkonnas, kus sain ka 1833. a jaanuaris Eestimaa Provintsiaalkonsistooriumilt veniam legendi.
Seotud lood
Kuigi meie tänase loo kangelane on Virumaaga seotud üpris vähe, tasub temast siiski juttu teha, sest paraku on Leopold Raudkepp suhteliselt unustusse vajunud.
130 aastat tagasi oli Rakveres ainult üks baptist. Praegu on baptistikogudus kasvanud nii tugevaks, et on endale uue uhke kiriku ehitanud. Sel nädalal loeti kirikuhoone ehituse esimene etapp lõppenuks ja kuulutati välja teise etapi algus.
Lisatud ülevaade maakonna kirikutest, kogudustest ja kalmistutest.
EELK Viru praost Tauno Toompuu leiab, et kalmistu on eestlase jaoks kirikust püham. Praost sõnastas selle nii, et kui kirikus võib käia, siis kalmistul peab käima.
Kui Lääne-Virumaal on juba mõnda aega olnud probleemiks rahvastiku vähenemine, siis leidub vähemalt üks koht, kus seda muret ei tunta. See on Simuna alevik Väike-Marja vallas. Siin ei püsi elanikke arv pelgalt sama suur, vaid aastate lõike hoopis kasvab. Mis tõmbab inimesi Simunasse?
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.