Rakveres algas punaarmeelaste ühishaua ümbermatmine

Autor: Lääne-Virumaa Uudised • 13. juuli 2022
Jaga lugu

Täna algasid kaevamised Rakvere Teises maailmasõjas hukkunud Punaarmee sõdurite ühishaua kohal, et matta langenute säilmed ümber Rakvere Linnakalmistule.

Punamonumendi teisaldamine.
Autor: Erakogu

„Surnute viimne puhkepaik peaks olema kalmistul ja seetõttu ka sõjahaudade komisjoni poole pöördusime,“ ütles Rakvere abilinnapea Neeme-Jaak Paap pressiteate vahendusel. „Mul on hea meel, et sellega seoses vabaneb Rakvere ka ideoloogilisest monumendist linnaruumis.“

Rakvere linnavalitsus pöördus kaitseministeeriumi juures tegutseva sõjahaudade komisjoni poole ettepanekuga ebasobivas kohas asuva sõjahaua ümbermatmiseks koos hauda tähistava monumendi teisaldamisega. Sõjahaudade komisjon pidas ümbermatmist asjakohaseks ning kaitseminister tegi selle korraldamise ülesandeks sõjamuuseumile, kellel on olemas vajalik oskusteave.

"Mul on hea meel, et sõjahaudade komisjoni otsuse ja kaitseministri korralduse jõustudes tööd kiiresti algasid. Protseduurid on siiski aeganõudvad," kommenteeris linnapea Triin Varek.

„Sõjas langenute ümbermatmine kalmistule on tavapärane ja seda on Eestis tehtud ka varem. Viimase paarikümne aasta jooksul on ümbermaetud tuhandeid Teise maailmasõja osapoolte – nii Saksa kui ka Punaarmee langenute säilmeid,“ ütles sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Säilmete ümbermatmine korraldatakse väärikalt ja asjakohaseid tavasid arvestades.

Väljakaevamiste käigus selgub, kas ja kui palju inimesi on Rakvere ühishauda tegelikult maetud. Senine praktika näitab, et ametlik maetute arv ja nimed pigem ei pruugi klappida. Ümbermatmisega vabastatakse langenud ideoloogia teenistuses olemisest ja nad saavad kalmistul oma viimase rahupaiga.

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Meie koostööpartneriteks on

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!