Õhupallidiviisi kamandanud Rakke mees ründas taevaseid kõrgusi

Autor: Andres Pulver • 31. oktoober 2022
Ainult tellijale
Jaga lugu
Stratostaadi SSSR-1 meeskond - Ernst Birnbaum (paremalt), Konstantin Godunov ja Georgi Prokofjev.
Autor: Vikipeedia

Üks kuu rohkem kui 89 aastat tagasi sai Rakkest pärit Ernst Birnbaumist mees, kes maapinnast kõige kõrgemale pääsenud. 30. septembril tõusis stratostaat SSSR-1 19 kilomeetri kõrgusele ja üks kolmest pardal viibinud mehest oli Ernst Birnbaum.

Ernst Birnbaum sündis 31. oktoobril 1894 Rakke hobupostijaama sepa Kaarel Birnbaumi ja tema naise esimese lapsena. Ernst õppis Rakke külakoolis ja kolm aastat Simuna Noorsoo Kasvatuse Seltsi koolis ning töötas õppetööst vabal ajal postipoisi abilisena.

Pärast Simuna kooli lõpetamist siirdus nooruk Peterburi, kus ta töötas lukksepaõpilasena, kuni mobiliseerimiseni 1915. aastal. Ta sattus Suomenlinna lennuväeroodu, oli seal kirjutaja, mõnedel andmetel ka mehaanik ja lendur.

1918. aasta novembris astus Ernst Birnbaum Punaarmeesse ja ta saadeti 19. lennusalka kirjavedajaks, osales ka lahingutes Denikini armee vastu. 1919. aasta augustis asus õppima kõrgematele lennuväe kursustele Petrogradis, kursuste vahepeal tuli ka linna all sõdimas käia. Pärast kursuste edukat lõpetamist saadeti mees kõrgemasse lennuväekooli. 1925. aastal läbis Birnbaum ka dirižaablijuhtide kursused.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus

Vormista Lääne-Virumaa Uudiste digitellimus ja saad:

  • Ühe tasuta lisakasutaja
  • Ligipääsu kogu tasulisele sisule
  • Kord nädalas ilmuva uudiskirja

Tellimust saab katkestada kuni kaks tööpäeva enne järgmist maksetähtaega

Kas tahad alati teada, kui Lääne-Virumaa Uudistes sel teemal kirjutatakse? Kasuta Minu Lääne-Virumaa funktsiooni ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Vaata veel

Liitu uudiskirjaga ja oledki kursis, mis Lääne-Virumaal toimub

Jaga meiega huvitavat infot!